Azure Regulatory Compliance nedir?

IT Pro tarafı için prosedürler her zaman can sıkıcı olmuştur. Tabii her ne kadar sıkıcı olursa olsun; kanuni olarak kurumların yerine getirmesi gereken bir yaptırımdır.

Örneğin; 2014’teki düzenleme sonrasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol, Elektrik, Doğalgaz gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalara ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemine sahip olmaları şart koşulmuştur. Sektörel olarak bu durum sürekli genişletilmektedir.

Bu sürecin BT tarafında bir çok yükümlülüğü bulunmaktadır ve Azure kullanıyorsanız size yeni bir özellikten bahsetmek istiyorum.

Kısa bir süre önce “Önizleme” şeklinde Azure Security Center > Regulatory Compliance ile birlikte Azure kaynaklarınızın Azure CIS, PCI DSS 3.2, ISO 27001, ve SOC TSP gibi standartlara uygunluk durumu hakkında sizi bilgilendiriyor.

Aşağıdaki twitte Sevgili @Yuri bir demo paylaştı. Hızlıca görüntüleyebilirsiniz.

Şuan itibariyle Azure CIS, PCI DSS 3.2, ISO 27001, ve SOC TSP standartları destekleniyor. 

Regulatory Compliance

Yukarıdaki görselde gördüğü üzere hangi standartlara, hangi Azure kaynağının uymadığını görebilir ve bunları uygun hale getirmek için hızlıca aksiyon almanızı sağlıyor.

Azure kullanıyor ve standart sürecine başlamışsanız işler sizin için daha kolay..

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.