Azure Sentinel’e genel bakış ve yorum

Merhaba,

Microsoft Azure üzerinde servislere eklenen Azure Sentinel hakkında birkaç bilgi ve yorumumu paylaşmak istedim. 🙂

Çıkış noktası nedir?

Bir çok söyleyişi de bahsetmiştim bu yazıda da üzerinden geçmek isterim.  Hatta görsel olarak ifade aşağıda ifade ettim. Buradaki temel mesele Azure Sentinel ile bir çok kaynaktan bilgi alıp makine öğrenimi ve yapay zeka ile yetenekleriyle ciddi bir danışmak hizmetiyle hızlı aksiyonlar almak.

image1

Güvenlik çerçevesinde bir çok faktörün bulunması ile dijital dünyada bir çok çözüm mevcut. Sentinel ise burada henüz yeni olmasına rağmen bir çok platformu destekliyor.

Syslog, Azure Security Center, Azure AD Identity Protection, Microsoft Cloud Application Security, Microsoft Graph Security API, DNS, F5, Checkpoint, Cisco ASA , F5 , AWS, Palo Alto Networks

Azure-Sentinel

Hızlıca aşağıdaki twit ile entegrasyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu liste genişletilebilir. Bir çok çözüm Syslog’u desteklemektedir. Böylelikle Syslog aracılığıyla verileri Azure Sentinel üzerine gönderebilirsiniz.

Ayrıca SIEM çözümlerinde de destek var. IBM QRadar, Splunk gibi ..

Kurulumu basit,
Kullanımı kolay,
Hazır panolar,
Hazır sorgular,

gibi kolaylıklarda mevcut..

Ek olarak, Kusto Query Language konusunda iyiyseniz özel sorgular oluşturabilir, varolan sorguları düzenleyebilirsiniz.

Son zamanlardaki gelişmelere bakacak olursak, Azure; sadece üzerinde barındırdığı kaynaklarının güvenliğinden sorumlu olmayacak. Kuruluşların devamlılığını sağlayan servislerin bir yerinde de Microsoft üreticili güvenlik hizmetleri yer alacak.

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.