Hyper-V Replica Kurulumu Nasıl Yapılır?

Hyper-V Replica’yı host üzerinde aktifleştirmek için Hyper-V Manager User Interface girerek, Hyper-V Settings’e girip Replication Configuration bölüme gelip “Enable this computer as a Replica Server” seçerek ilgili hostun Hyper-V Replica sunucu olabileceğini belirtiyoruz.

Hyper-V Settings

Authentication and ports : Önceki bölümde de belirttiğimiz gibi TCP/IP (HTTP/S) üzerinden iletişim kuran Hyper-V Replica dilerseniz;

Use Kerberos (HTTP) üzerinden 80 portuyla iletişim kurmaktadır. Kerberos üzerinden iletişim kurmak için her iki hostunda da aynı domainde olması gerekmetedir.
Aynı domainde replikasyon olduğu için replike edilen veri encrypt edilmeden gönderilir.
Güvenli ortam olduğu düşünerek encrypt yapılmamaktadır.

Use Certificate-Based Authentication (HTTPS) 443 portuyla iletişim kurmaktadır. Workgroup ve UnTrustedDomain ortamlarda kullanılır. Çapraz replikasyon yaparken veri encrypt edilir.
Tavisye edilen, hem aktif hostunuz hem de replike edilen hostunuzda sertifika olmalı ve bu sertifikalara hostlar güvenmelidir. Replike edilecek veriler encrypt edilir.

Not: İstenirse mevcut olan 80 ve 443 port numaralı buradan değiştirilebilir.

Authorization and Storage: Belirli Hyper-V hostlarından ve buna bağlı olan depolama ünitelerine replikasyon yapılabilir;

Allow replication from any authenticated server diyerek bütün sunuculardan replike alabileceğini ve replike edilen sunucuları tek bir dizinde toplayabileceğini ifade eder.

Allow replication from the specified server diyerek FQDN seviyesinde replike alınabilecek sunucular belirtilip bu sunuculardan gelecek olan replike verilerin hangi depolama ünitesinde tutulacağını belirtebilirsiniz.

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.