Nested Virtualization in Microsoft Azure

Son iş gününü güzel haberle süslemek istedim ve bu gün Microsoft Azure üzerinde kullanılmaya başlanan bir özelliği paylaşmak istedim .

Nested kavramına kısaca değinecek olursak, sanal için de sanal makine oluşturmak olduğunu söyleyebiliriz. Kısıtlı demo ortamlarında herkesin bir şekilde aklından geçirdiğine inanırım. 🙂

Azure üzerinde bu özellik gelmiş durumda. Nested’ın geleceğini Mayıs’ta duyrulmuştu.

Level0 ile Level1 arası Azure üzerinde oluşturulan makinenin host seviyesi olarak belirtmekte fayda görüyorum, Level1 ve Level2 ise Nested noktası. Dv3 ve Ev3 makinelerdeki donanım değişikliği ile bu olay gerçekleşebiliyor.

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/introducing-the-new-dv3-and-ev3-vm-sizes/ adresinden de detaylı özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Not: Dv3 ve Ev3 makineler bölge olarak kısıtlı. Gün itibariyle US West2, US East2, Europe West ve Asia Pacific Southeast bölgelerinde bu makineleri oluşturabilirsiniz.

Charles Ding ve Joy Fan’in demosunu yaptığı linkten de ayrıca inceleyebilirsiniz.

Charles’in kullandığı PowerShell scriptine de buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.