Azure DDoS Protection Service nedir ve ne yapar?

Microsoft Ignite ile gelen servislerinden biride DDoS koruması oldu.

Azure üzerinde oluşturduğumuz sanal network üzerindeki hizmetlerimiz üzerinde bu özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz. Bunun için özelliği aktif etmek için https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=v4j5cvGGr0GRqy180BHbR6OXgXv2dvJMjGuqdiRkkHNUMzJTUkZHUjhLU0QzQktGTVBVSjA3SkhUSy4u&fromAR=1 adresinden formu doldurmanız gerekiyor. Kısa sürede seçenek aktif hale gelecektir.

Hatırlatmakta fayda var, servisi East US ve West-Central US bölgelerinde kullanabiliyorsunuz.

DDoS hakkında kısa da olsa bilgi verecek olursak şunları söyleyebiliriz.

Bir hizmetin erişimini engellemek olarak tanımlayabiliriz. DDoS ile yapılan saldırılar ile website gibi hizmetlerin çalışmasına engel olarak zarar vermeyi hedeflemektedir.
Eğer uygulamanızı Azure üzerinde host ediyorsanız DDoS Protection ile hizmetleriniz erişim ile ilgili problem yaşamayacaktır.

Bu servis Azure Network’un önüne yerleşerek saldırıyı engellemektedir.

Volumetric attacks, Protocol attacks ve Application layer attacks olarak 3 tipte koruma sağlayabiliyor.

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-network/ddos-protection-overview adresinden detayları inceleyebilirsiniz.
Saldırının paket bilgilerini de Monitor>Metrics bölümünden de ayrıca görebilirsiniz.

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.