Microsoft Azure – File Sync nedir, ne yapar?

Microsoft Ignite ile tanıtlan özelliklerden bir diğeri olan Azure File Sync’a değineceğiz.

Önceden Azure Storage hesabını bir yandan da dosya paylaşımı için kullanabiliyorduk. Bunu öncelerden daha ilkel yöntemler ile yapabiliyorduk. Sonrasında daha kolay hale geldi ama bahsedeğimiz bu özellik ile konuya profesyonel olarak yaklaşmış olacağız.

File Sharing artık bir servis, bu servis ile birden çok file sharing olarak kullanıdığınız ve farklı lokasyonda sunucularınız varsa direkt kopyalarını Azure’da saklayabilirsiniz. Eğer makinelere birşey olursa da direkt agent yükleyip tekrardan dosyaları indirebilir haldesiniz. Önizleme sürümünde olduğu için servisi destekleyen bölgeler kısıtlı.

Öncelikle StorageSync Servisi Azure üzerinde oluşturun.

Servisi oluşumundan sonra https://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=858257 adresinden Azure Storage Sync agent’ı indirin ve kurulumunu yapın.
Kurulum ileri-ileri son şeklinde yapabilirsiniz. Fakat öncesinde AzureRM’i yüklemeniz gerekiyor.

Install-Module AzureRM

Yukarıdaki kodu Administrator yetkisiyle açtığınız file server sunucu üzerinde çalıştırın.

Dosya sunucusunu servisinize kayıt ettirin.

Arından ise Endpoint olarak sununuzu ekleyin. Bunun için Azure Storage’da bir File Sharing’e ihtiyacınız var.

Ardından File Server üzerindeki paylaşım noktanızı ekliyorsunuz. Bu işlemde kota da ayrıca belirleyebilirsiniz.

İşlemler sonrasında belirtilen path üzerindeki dataların kopyaları artık direkt Azure Storage üzerindeki File Sharing alanında gözükecektir.

Oldukça basit kullanımıyla fazlasıyla işe yarayacağı şüphesiz ortada.

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.