ESET Secure Authentication’a bakalım.

Merhaba,

Basit parola kullanımına engel olunamıyor ve alışkanlıklardan vazgeçilmiyor..

Burada 2 yaklaşım var. Sistem yönetimi ve son kullanıcı.

Böyle bir gerçekten sonra güvenliği sağlamak için yapılması gereken ilk adımlardan bir tanesi de kimlik teyidini sağlamak olacaktır.

Bu adımda ESET Secure Authentication’a bakalım. 

ESET Secure Authentication, entegre edildiği ortamlarda OTP (one time password) veya mobil uygulama ile kimlik doğrulaması yaparak kaynaklara erişim hakkı verir.

ESA2.5_SMA_1200x630

Basit bir kurulum ve örnek ile devam edelim.

ESET Secure Authentication’a ait yönetim arayüzü mevcut ve lisansınız varsa buradan ürünü indirebilirsiniz.

Ürün indirildikten sonra kurulum ekranına geçilir.

1

Aşağıdaki ortamlar için kimlik teyidini gerçekleştirebilirsiniz.

2.JPG

Teyit işlerini gerçekleştirecek sunucu bilgilerini, web yönetim için kullanıcı işlemlerini gerçekleştirdikten sonra web yönetim portalına giriş sağlanır.

3

Örnek olarak bir makinemizde RDP koruması yapacağız ve bunun için korumak istenilen makineye ESET Secure Authentication’ı kurmamız gerekiyor. Farklı bir client uygulaması yok. Az önce indirilen uygulamayı kullanarak role bazından kurulum yapabilirsiniz. Fakat kurulum ekranında sizden Authentication sunucusuna bağlanacak olan kaynakta bazı bilgiler sağlanmalıdır. Bunun için Web portal üzerinden “Companents” sekmesinde bir davet oluşturulmalıdır.

4

ESET Secure Authentication kurulacak olan kaynakta davet bilgilerini yazıp kurulumu tamamlıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra RDP ile ilk girişten sonra kullanılan kullanıcı  Yönetim portalında yerini alacaktır.

5

İlgili kullanıcı üzerinde Mobil uygulama için link gönderimini sağlamak için telefon numarası yazılır ve girişlerde mobil uygulamaya ile yapılması için “Mobile Application Push” aktif hale getirilir. Dilersek sadece SMS ile de parola gönderimi yapılabilir.

6

İşlemler tamamlandıktan sonra giriş yapıldığında mobil uygulama ile onay olmadan giriş sağlanmaz.

7

Onay gelmesi durumunda bağlantı sağlanır.

img_0410

ESET Secure Authentication hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.