Sunucularınızı Web’den Yönetin, Project “Honolulu” nedir?

Merhaba,

Kısa zaman önce duyurulan ve 22/07/2017 tarihinde technical preview sürümüyle yeni sunucu yönetim yazılımı kullanıma sunuldu.
https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-honolulu adresinden indirebilirsiniz.

Project Honululu ne yapıyor?

Özetle; Server Manager üzerinde yapabileceğiniz herşeyin yanı sıra, Sertifikalar, Aygıtlar, Olay Görüntüleyici, Dosyalar, Windows Firewall, Lokal Kullanıcı ve Gruplar, Ağ, Görev Yöneticisi, Kayıt Defteri gibi bir çok şeyi görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Microsoft Ignite ile tanılan bu yeni deneyim; web arayüz ile heryerden erişim yapmanıza ve yönetmenize olanak sağlıyor.

Kurulumu çok basit olması ile birlikte desteklenen işletim sistemleri; Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows 10’u destekliyor.
Detayları ve kullanımı hakkında https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/manage/honolulu/deployment-guide adresinden bilgi alabilirsiniz.

Beni çok etkileyen kısım ise tek bir yerden bütün sunucuların yönetilmesi ve Hyper-V rolü etkinleştirilmiş sunucu üzerindeki bütün VM’ler hakkında da ayrıca bilgi alabiliyorsunuz.

Microsoft Ignite ile gelecek olan yenilikleri yakından takip edip, sizlere paylaşacağım.

Eğitim yılları Yalova'da geçti. İstanbul'da yaşıyor. Stratus Bilişim Sistemleri A.Ş'de güvenlik, yedekleme ve iş sürekliliği alanlarında satış öncesi ve sonrasında teknik destek vermektedir. Bulut ve Tümleşik Yönetim alanlarında Unify Türkiye'de editörlük yapıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.